SPORT

Bądz aktywny

Sport jako rozwój osobisty

Dla właściwego rozwoju każdy człowiek potrzebuje ruchu. W dzisiejszej dobie pracy przy komputerze, monotoni sport jest aktywizacją ciała.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Jak my w seminarium stajemy wobec tego znanego przysłowia, za którym niewątpliwie kryje się recepta na zdrowy i pełen energii styl życia?
Mamy do dyspozycji wiele różnorakich możliwości ku temu, by podtrzymać kondycję, ale również rozwinąć swoje pasje. Piłka nożna, siłownia, tenis ziemny – stołowy, bieganie, basen –w tych obszarach każdy z nas może dobrowolnie uprawiać sport.
Posiadamy bogato wyposażoną siłownię, która cieszy się wysoką liczbą ćwiczących, głównie w okresach zimowych. Gdy zaś pogoda się poprawia i na zewnątrz jest coraz cieplej biegamy na świeżym powietrzu, oraz wychodzimy na korty tenisowe.

Piłka nożna

 

Siłownia

 

Tenis ziemny

 

Bieganie

 

Tenis stołowy

 

Basen

 

Bądz aktywny

Najbardziej popularną i najlepiej rozwiniętą dyscypliną w seminarium – jak możemy się domyśleć – jest piłka nożna. Regularnie w poniedziałki chodzimy na halę, zaś w niedziele mamy do dyspozycji „Orlik”, ponadto we wtorki organizowane są zajęcia poprawiające sprawność, jak również technikę piłkarską.

Drużyna piłkarska, którą tworzymy, ma wiele okazji do tego, by popróbować swoich sił na parkiecie jak również na dużym boisku. Często widujemy się na hali, z alumnami Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego z Lublina, czy też ze Zgromadzenia Księży Marianów, aby wspólnie zagrać mecz towarzyski. Nie ograniczamy się jednak tylko do rozgrywek z klerykami, odwiedzamy Zakład Karny w Dominowie by wspólnie z podopiecznymi tego ośrodka rozegrać mecz, który staje się okazją do rozmów i spotkań. Co roku bierzemy udział w Mistrzostwach Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych. W ubiegłym roku na turnieju rozgrywanym w Warszawie zajęliśmy czwarte miejsce, zaś w tym roku z Kielc wyjechaliśmy jako szósta drużyna w Polsce.

W większym składzie tj. reprezentacji składającej się z jedenastu zawodników, rozgrywamy obecnie mecze w fazie grupowej Mistrzostw Polski w cyklu dwuletnich rozgrywek. Naszym pierwszym przeciwnikiem jest Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne z Katowic. Pierwsze spotkanie zakończyło się bardzo korzystnym dla nas wynikiem 4:0, co przyniesie mecz rewanżowy i jakie będą dalsze poczynania naszej drużyny, dowiemy się niebawem.
Seminarium jest miejscem podejmowania intensywnych praktyk duchowych, jednak mamy czas i możliwości ku temu, by rozpalony „duch” rozwiał nasze ciała.

Jako młody chłopak uganiał się za piłką. A właściwie, przygodę z futbolem zaczynał jako… słupek. – Jego brat Mundzio stawiał Go na zaimprowizowanym boisku jako słupek od bramki. A jak to bywa, piłka czasem uderza w słupek… Lolka to nie zraziło. Później grał na pozycji obrońcy i nazwaliśmy Go Martyna – od nazwiska niezwykle popularnego w tamtych latach reprezentanta Polski. A później stał na bramce. Był bardzo barczysty i świetnie sobie radził w tej roli – wspominał Eugeniusz Mróz, szkolny kolega z wadowickiego gimnazjum.