Trzynastu alumnów WSD Zamość-Lubaczów wraz z trzema księżmi wychowawcami wyruszyło w wyjątkową podróż formacyjną przez malownicze krajobrazy Szwajcarii i Włoch. Przez osiem dni klerycy wraz z księżmi wychowawcami mieli okazję pogłębić swoją wiarę, zgłębić historię Kościoła i odwiedzić najważniejsze miejsca religijne i kulturowe tych krajów.

Pierwszy dzień podróży, rozpoczęty wieczornym wyjazdem z WSD, zapowiadał intensywną trasę. Trasa liczyła około 1636 kilometrów, wiodła przez miasta takie jak Lublin, Warszawa, Łódź, Wrocław, aż po miasta niemieckie takie jak Drezno czy Norymberga. Ostatecznym celem tego dnia było dotarcie do Cadegliano Viconago we Włoszech, gdzie grupa miała zamiar odpocząć po długiej podróży.

Po dotarciu do Cadegliano Viconago, następnego dnia czekała ich pełna wrażeń wizyta w miejscowym kościele św. Giovanni Battista, gdzie uczestniczyli we mszy w języku polskim. Wieczór upłynął na spokojnym relaksie, z zachętą do skosztowania miejscowej pizzy, słynącej z wyjątkowego smaku.

Trzeci dzień był pełen duchowych przeżyć, z rozpoczęciem od porannej adoracji i rozmyślań. Po śniadaniu przyszła pora na przejazd do Ponte Tresa w Szwajcarii, gdzie odprawiono mszę w języku włoskim w kościele św. Bernardino da Siena. Następnie uczestnicy udali się do Lugano na zwiedzanie, a wieczorem odbyła się adoracja i Nieszpory w seminarium S. Carlo.

Kolejne dni wypełniły się modlitwą, zwiedzaniem i spotkaniami z lokalną społecznością. W Mediolanie zwiedzano m.in. słynny kompleks katedralny, a w Locarno uczestniczono w modlitwie w Sanktuarium Madonna del Sasso. Wizyta w Bellinzonie pozwoliła na zanurzenie się w średniowiecznej historii tego regionu, zwiedzając trzy średniowieczne zamki.

Podczas podróży nie zabrakło również chwil refleksji i duchowego wzmocnienia. Uczestnicy mieli okazję do adoracji, rozmyślań i modlitwy w wielu miejscach świętych, takich jak Eremo di Santa Caterina del Sasso czy Sanktuarium Sacro Monte di Varese.

Ostatnie dni podróży upłynęły na zwiedzaniu malowniczych miejscowości, takich jak Como, Gravesano czy Valle di Blenio, oraz na wspólnych spotkaniach i kolacjach z lokalną społecznością.

Podróż zakończyła się powrotem do Polski, pełna wrażeń i doświadczeń. Dla uczestników wyjazdu był to nie tylko czas poznawania nowych miejsc, ale przede wszystkim okazja do pogłębienia relacji z Bogiem i wzajemnego wsparcia w duchowej drodze.

alumn Krystian Skiba