W środę 21 grudnia wspólnota seminaryjna przeżywała wieczór wigilijny, który rozpoczął się uroczystą Mszą świętą, której przewodniczył biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek. Po zakończonej Eucharystii wszyscy alumni, wychowawcy oraz zaproszeni goście zebrali się w seminaryjnym refektarzu na kolacji wigilijnej.

“Miłość” – to fundamentalne słowo na podstawie, którego ksiądz biskup tłumaczył czym jest hojność. W życiu alumna pytanie o jego zaangażowanie charytatywne jest bardzo istotne – zaznaczył pasterz diecezji. Bóg w maleńkiej miłości przychodzącej w betlejemskim żłóbku daje najpiękniejszy dowód na niepojętą hojność Boga wobec człowieka. Jezus przyciąga do siebie swoim ubóstwem – czyni to w czasie narodzin, ale również w momencie powołania apostołów. Kaznodzieja podkreślił, że dar z samego siebie jest największym z darów jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi, ale w tym wszystkim potrzeba miłości. W innym przypadku nasuwa się wniosek, że wszystko można sobie “kupić”, nawet drugiego człowieka. Adorując żłobek, w którym znajduje się maleńki Jezus, warto zastanowić się, czy potrafię podziękować za to, co mam i czy umiem przyjąć dar od drugiego człowieka? Podsumowując swoje wystąpienie biskup Marian podkreślił, że ważniejszy jest człowiek, który mi daje niż to, czym mnie obdarowuje. 

Druga część wieczoru wigilijnego, która odbywała się w refektarzu, rozpoczęła się od odczytania stosownego fragmentu Ewangelii przez diakona.  Po wspólnej modlitwie rektor seminarium, a następnie ksiądz biskup złożyli życzenia zgromadzonym.  Pasterz diecezji wskazał, aby w przeżywaniu Bożego Narodzenia zatrzymać się po pierwsze nad dzieciątkiem Jezus, które przychodzi do nas w ubogim żłóbku; po drugie nad osobą Maryi i Józefa, którzy czuwają przy Jezusie, a po trzecie nad aniołami, którzy zwiastują wielką radość całemu światu.

 Po zaśpiewaniu kolędy przyszedł czas na składanie sobie nawzajem życzeń oraz połamanie się opłatkiem. Wszyscy zasiedli do stołu, by w radosnej i miłej atmosferze smakować pierwszych wigilijnych potraw oraz rozmawiać i cieszyć się sobą – tym razem bez pośpiechu i myślenia o czekających obowiązkach. 

Uwieńczeniem radości z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia było wspólne śpiewanie kolęd następnego dnia. Repertuar przygotowali alumni sekcji muzycznej z pomocą „młodych talentów” z pierwszego roku.

Wyjazd alumnów na święta wiąże się nie tylko z wypoczynkiem, ale także z posługą w swoich rodzinnych parafiach. Powrót do seminarium jest przewidziany na 8 stycznia, a zajęcia dydaktyczne w pierwszym tygodniu nowego roku będą się odbywać w formie zdalnej. 

 al. Patryk Kruk