W niedzielę 15 stycznia wspólnotę seminaryjną odwiedził proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie, ks. dr kan. Waldemar Sądecki. Wizyta duszpasterska to okazja do wspólnej modlitwy, ale też znak więzi łączącej seminarium z miejscową parafią.

Wychowawcy oraz alumni zebrali się w kaplicy, aby tam oczekiwać na wizytę duszpasterską. Po odśpiewaniu kolędy i powitaniu przez księdza rektora miejscowy proboszcz pobłogosławił seminaryjne obiekty – miejsca zamieszkania, pracy i modlitwy, modląc się za klerycką wspólnotę i o nowe powołania kapłańskie. W krótkim wystąpieniu ksiądz proboszcz podkreślił znaczenie, jakie odgrywa obecność alumnów w miejscowej parafii, zwłaszcza podczas niedzielnej Eucharystii.  Następnie ksiądz Sądecki odwiedził mieszkania alumnów oraz wychowawców, kropiąc je wodą święconą. Wszyscy otrzymali pamiątkowe obrazki oraz słodki upominek.

Zgodnie z tradycją, w okresie po Bożym Narodzeniu, księża udają się do domów swoich parafian, aby pobłogosławić mieszkania, poznać ich mieszkańców oraz porozmawiać z swoimi parafianami. Mimo, że w święto Chrztu Pańskiego zakończył się w liturgii okres Bożego Narodzenia, to jednak w tradycji ludowej przedłużony on jest do 2 lutego, do święta Ofiarowania Pańskiego. Do tego dnia w większości kościołów zachowane są bożonarodzeniowe dekoracje i śpiewane są kolędy.

al. Kacper Król