W dniach 17-18 czerwca wspólnota seminaryjna przeżywała dzień skupienia, którego wiodącym tematem było kapłaństwo. Poprowadził go ks. Jakub Bubiłek, który w ubiegłym roku przyjął sakrament święceń, a obecnie jest wikariuszem w parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym.

W czasie dnia skupienia ks. Jakub dzielił się z alumnami swoimi doświadczeniami związanymi z niedawno podjętą posługą duszpasterską. Opowiadał o satysfakcji i radości, jaką daje mu kapłaństwo, ale również o związanych z nim trudnościach – samotności, rutynie, poczuciu niedocenienia oraz wysokich oczekiwaniach, którym niekiedy ciężko sprostać. Ksiądz Bubiłek poprzez własne świadectwo, dawał alumnom praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z ciężkimi sytuacjami i przezwyciężać kryzysy. Pomocą, może okazać się ustalenie planu dnia, stała spowiedź, kierownictwo duchowe. Ważne jest także właściwe nastawienie, to w jaki sposób myśli się o odniesionych niepowodzeniach. Dobrze uświadomić sobie prawdę: „mam prawo się mylić” – podkreślał kaznodzieja, zaznaczając, że praca nad sobą nie powinna zakończyć się w momencie otrzymania święceń kapłańskich. Chrystusowe wezwanie do świętości zobowiązuje powołanego do nieustannego postępu na obranej drodze.

Czerwcowy dzień skupienia był dla alumnów okazją do oderwania się od codziennych obowiązków związanych z nauką. Ostatnie bowiem tygodnie roku akademickiego to czas egzaminów. Dzięki milczeniu, adoracji Najświętszego Sakramentu i słuchaniu konferencji można na nowo zobaczyć nadprzyrodzony sens tego trudu i nabrać sił do jeszcze solidniejszej pracy.

alumn Adam Michalak