Wstępując do seminarium decydujemy się na podjęcie wielowymiarowej formacji. Jednym z jej obszarów, który stanowi jednocześnie fundament dla pozostałych, jest formacja ludzka. Bez dojrzałego człowieczeństwa nie może być mowy o dojrzałym chrześcijaństwie ani dojrzałym kapłaństwie.

Aby ten fundament był solidny i aby można było na nim odkrywać i rozwijać powołanie do kapłaństwa alumni I i II roku w dniach 6-8.03.2020 wzięli udział w warsztatach psychologicznych dla Wyższych Seminariów Duchownych w Misjonarskim Ośrodku Formacyjnym Vincentinum w Krzeszowicach k. Krakowa. Prowadzili je ks. Jacek Lasoń CM – dyrektor Ośrodka oraz mgr Ewa Kosińska – psycholog współpracujący z wieloma seminariami. Wśród poruszonych tematów znalazły się między innymi: osoba i osobowość, odkrywanie swojej tożsamości, relacje z innymi osobami, zdrowe myślenie w niezdrowych sytuacjach.

Warsztaty były też bardzo dobrą okazją do spotkania z alumnami seminariów diecezjalnych i zakonnych z całej Polski, poznania różnych zwyczajów i charyzmatów oraz wymiany doświadczeń związanych z formacją. Szczególną radość sprawiło nam spotkanie z braćmi franciszkanami, którzy pochodzą z terenów naszej diecezji. Korzystając ze sposobności odwiedziliśmy Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie, Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej oraz Bazylikę i Seminarium oo. Franciszkanów w Krakowie.

al. Bartosz Świrgoń